Badania USG w Body Clinic

Na czym polega badanie USG?
Do przeprowadzenia badania w ultrasonografii wykorzystuje się aparat wysyłający fale ultradźwiękowe. Głowica trzymana przez lekarza podczas badania pełni funkcję nadajnika i odbiornika fal ultradźwiękowych. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych, które w różny sposób pochłaniają i odbijają wiązkę ultradźwięków. Odpowiednia analiza danych surowych umożliwia tworzenie obrazów badanego narządu. Badanie dopplerowskie służy do oceny parametrów przepływów krwi w badanych naczyniach.

Jak przebiega badanie USG?
Badanie to jest szybkie i zupełnie bezbolesne, trwa około 15-30 minut. Wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej. Pacjent jest proszony jedynie o wykonywanie podstawowych poleceń służących poprawie obrazowania, takich jak: zmiana ułożenia ciała na jednym- drugim boku, nabranie powietrzna, zatrzymanie oddechu na krótki czas ,czy konieczność opróżnienia pęcherza moczowego w WC. W przypadkach badania żył kończyn dolnych pacjent badany jest głównie na stojąco. W przypadkach badań dynamicznych stawów, chorego dodatkowo prosi się o wykonywanie kontrolowanych obrazem USG ruchów badaną kończyną.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej (badanie skryningowe):
Pacjent powinien pozostawać minimum 6 godzin na czczo. W dniu badania można spożyć lekki posiłek. Unikamy ostrych przypraw, kawy, słodzonych napojów, gazowanych napojów. Unikamy palenia papierosów! oraz korzystania z toalety tuż przed wejściem do gabinetu. Nie zaleca się specjalnie ,nadmiernie przepełniać pęcherza moczowego przed badaniem. Zachowujemy się więc normalnie….

Przygotowanie do badania USG układu moczowego przez powłoki brzuszne (pęcherz moczowy, prostata u mężczyzn) i narządu rodnego. Badanie odbywa się przy wypełnionym pęcherzu, a więc wtedy, gdy czujemy mierne parcie i potrzebę skorzystania z WC. Gdy pęcherz jest pusty, można sobie pomóc przez wypicie 0,5-1 litra niegazowanej wody w czasie około 1 do 2 godzin przed zaplanowanym badaniem. Ale najważniejsze to nie doprowadzić do przepełnienia pęcherza, tak by nie musieć korzystać z toalety tuż przed wejściem na USG ( lekarz sam poprosi po zbadaniu pęcherza o jego opróżnienie, a potem będzie kontynuował to co zaczął ..)

Pozostałe badania, a więc USG – Doppler naczyń obwodowych, badania małych narządów
(tarczyca, ślinianki, obwodowe węzły chłonne, piersi, gałkie oczne, powłoki, tkanki miękkie, jądra): Nie wymagają szczególnego przygotowania.

Badanie dopplerowskie aorty, tętnic nerkowych, lub układu wrotnego:
Przygotowanie jak do badania jamy brzusznej.

Badania jamy brzusznej ze wskazań pilnych
Mogą być wykonane zawsze, nawet bez przygotowania.

ESPUMISAN – zaleca się stosować (wg. dawkowania na ulotce) u pacjentów mających problemy ze wzdęciami, zaparciami i u pacjentów o dużej masie ciała w przypadkach, gdy przy wcześniejszych badaniach USG były problemy złego przygotowania i ograniczonej dostępności narządów takich jak: trzustka, aorta, przestrzeń zaotrzewnowa.

Copyright 2012 / bodyclinic kontakt@bodyclinic.pl | tel.: 22 826 11 60 autor: Marcin Paśnik